Po co jest potrzebny specjalista SEO podczas tworzenia stron internetowych?
Specjalista ds. SEO odpowiedzialny jest za punkty 3 i 4. W celu ułatwienia tego zadania dostępne są różne narzędzia, takie jak SimilarWeb. Dzięki narzędziom tego typu można ocenić i porównać wydajność kilku stron internetowych. Weryfikowane są następujące aspekty:
- rozmiar miesięcznego ruchu;
- zasięg publiczności w różnych regionach;
- zachowanie odwiedzających;
- struktura głównych źródeł ruchu.
Kształtowanie jądra semantycznego. Po zbadaniu konkurencyjnych firm tworzy się listę zapytań, za pomocą których użytkownicy szukają danego obiektu. Do tego celu istnieją również specjalne narzędzia, takie jak Key Collector, Just Magic i inne.
Zestaw wyszukiwanych fraz jest dzielony na klastry w zależności od intencji – potrzeb użytkowników, które chcą rozwiązać. Wyróżnia się 3 rodzaje intencji:
- nawigacyjne – wyszukiwanie określonej nazwy lub marki;
- transakcyjne – uruchamiane, gdy użytkownik jest już gotów złożyć zamówienie;
- informacyjne – ukierunkowane na uzyskanie informacji na temat interesującego obiektu.
Mądrość kształtowania jądra semantycznego z poszanowaniem wszystkich zasad pozwala uzyskać dane niezbędne do stworzenia struktury strony. Określenie struktury strony. Na początku należy określić strukturę przyszłego projektu. Aby stworzyć optymalną strukturę, należy rozważyć różne ścieżki użytkownika prowadzące do konwersji. Następnie określa się elementy nawigacyjne, tworzy połączenia między sekcjami strony a dokumentacją. Taki szczegółowy podejście pozwala zaplanować przyszłe narzędzia produktu. Na przykład w sklepie internetowym z materiałami budowlanymi można wprowadzić kalkulator i system porównywania kilku produktów. Tworzenie mapy spójności. Na tym etapie określane są powiązania między klastrami wyszukiwanych fraz a strukturą produktu. Dane są wprowadzane do tabeli. Kolumny tabeli zawierają następujące informacje:
- grupa słów kluczowych;
- adres klastra;
- częstotliwość, w tym według grupy;
- wyszukiwane frazy;
- planowane działania związane z klastrem, takie jak rozwijanie lub optymalizacja.
Na podstawie mapy spójności można przewidzieć, jak zachowa się użytkownik i z jakimi problemami się spotka. Przygotowanie projektu i prototypu. Prototypowanie to proces tworzenia interaktywnego schematu głównych dokumentów, który przedstawia funkcje i rozmieszczenie bloków z informacjami. Patrząc na prototyp, można zobaczyć i ocenić, jak będzie wyglądała i działała dana strona. W skład prototypu wchodzą:
- Przyciski zachęcające do działania: „Kup teraz”, „Zamów”, „Zadzwoń”;
- Dane kontaktowe;
- Logo firmy;
- Elementy nawigacyjne;
- Formularze do kontaktu;
- Moduły do informacji tekstowej;
- Nagłówek i stopka.
Do prototypowania można używać narzędzi takich jak Figma i Axure RP. Monitorowanie kodowania i rozwoju. W tym miejscu specjalista ds. optymalizacji i specjalista ds. testów sprawdzają ważne szczegóły, takie jak:
- cechy nawigacji;
- nagłówki i struktura stron;
- szybkość działania;
- wszystkie dane kontaktowe;
- czytelność układu;
- obecność miejsc na treść;
- strona z błędem 404 i wiele innych.
Przygotowanie treści. W tym momencie pojawia się menedżer treści. Oparta na analizie statystyk zachowań użytkowników, ocenia gęstość słów kluczowych. Następnie tworzy zadania dla copywritera, uwzględniając wszystkie wykryte subtelności. Po napisaniu treści menedżer sprawdza, czy spełniają one wymagania (odpowiadają na zapytanie, są unikalne). Testowanie produktu. Testowanie to proces oceny wygody strony i jej zgodności z początkowymi wymaganiami. Tester ocenia szybkość działania, obecność złych linków i błędów, kod odpowiedzi serwera, brak pustych i zduplikowanych meta tagów, poprawność mikrodanych, przekierowania, responsywność na urządzenia mobilne. Wdrożenie systemu zbierania danych statystycznych. Taki system pozwoli ocenić skuteczność produktu i określić kierunek jego dalszego rozwoju. Wskaźniki pozwalające uzyskać pełny obraz skuteczności strony to:
- liczba odwiedzających;
- źródło ruchu;
- czas spędzony na stronie;
- wskaźnik odrzuceń;
- osiągnięcie celów;
- głębokość przeglądania.
Podsumowanie
Stosując podejście SDD, można stworzyć gotową do obsługi dużej liczby klientów stronę internetową, która zacznie przynosić zyski od pierwszego dnia działalności.