Wysoka ocena i recenzje w Google Play i App Store pomagają poprawić konwersję, gdy użytkownik przechodzi od przeglądania aplikacji do jej pobrania. Jednak ważne jest zrozumienie, co bierze pod uwagę widownia przed zainstalowaniem produktu:
Główne czynniki wpływające na decyzję to wysoka ocena i ilość pozytywnych recenzji. Niskie wskaźniki będą miały negatywny wpływ na konwersję.
Im wyższe oceny Twojej aplikacji, tym lepsze wskaźniki konwersji instalacji. Oznacza to, że zdobędziesz więcej użytkowników i zwiększysz liczbę sprzedaży.
Ocena od 4,2 gwiazdek przyciąga potencjalną widownię. Użytkownik widzi wysokie wskaźniki i rozumie, że aplikacja może rozwiązać to, czego szuka. Wysoka ocena jest istotna, gdy nowy użytkownik znajduje aplikację za pomocą wyszukiwarki.
Jeśli widownia odkrywa projekt dzięki ukierunkowanej reklamie, ocena musi być interesująca. Ważne jest tutaj przemyślenie kreatywności reklamy.
Ogólna liczba ocen również wpływa na decyzję. Im więcej ocen, tym bardziej wiarygodna jest marka w oczach potencjalnej grupy docelowej.
Przed przyciągnięciem grupy docelowej i wejściem na rynek, należy popracować nad funkcjonalnością i optymalizacją produktu w App Store i Google Play Market.
Najpierw optymalizuje się bazę ASO: elementy graficzne, rdzenne słowo kluczowe. Następnie tworzy się pozytywną ocenę i umieszcza kilka recenzji. Tworzenie tych wskaźników tuż po premierze pomoże zwiększyć szanse na pobranie produktu.
Premiera może być obarczona błędami technicznymi. Nikt nie jest od tego ubezpieczony. Jeśli jest jakiś problem, użytkownicy napiszą o nim w recenzjach lub wystawią jedną gwiazdkę.
Gdy jest wydawana aktualizacja w App Store, można zresetować ocenę. Jeśli projekt zdobył już wiele ocen, a nie chcesz resetować oceny i zaczynać budowania reputacji od zera, zajmij się korektą. Co zrobić w takim przypadku:
W Google Play i App Store stosowane są różne algorytmy tworzenia oceny. Jednakże każdy rynek ścisłe monitoruje publikację ocen. Jeśli użytkownik wystawi pięć gwiazdek zaraz po pobraniu aplikacji, to w większości przypadków taka ocena nie zostanie uwzględniona przez algorytm.
Ale można stosować przemyślaną strategię, która pozwoli ocenom przetrwać na poziomie 60–90%. Istota metody polega na tym, że użytkownicy pobierają aplikację, otwierają ją i spędzają w niej pewien czas. Działania te powtarzają się przez 2–3 dni. Dopiero po tym użytkownik ocenia projekt i zostawia recenzję. Ta strategia jest skuteczna zarówno dla iOS, jak i Androida.
Dla iOS
Ocena to średnia wartość wszystkich ocen w danym regionie. Oznacza to, że dla każdego kraju obliczana jest osobna ocena aplikacji.
Dla Androida
Do tworzenia oceny wykorzystywane są zamknięte algorytmy. Google Play Market obecnie stawia na nowe oceny, a nie uwzględnia wszystkich „gwiazdek” za czas trwania projektu na platformie.
W Google początkowo nie było możliwości wyzerowania oceny. Dlatego nowy algorytm rozwiązuje problem negatywnej oceny, jak tylko deweloper naprawi błędy techniczne. Oznacza to, że zaktualizowana aplikacja nie otrzymuje niskich ocen. Użytkownicy wystawiają tylko 4 i 5. Taki podejście pozwala naprawić ocenę.
W praktyce ocena jest przywracana powoli. Proces ten trwa kilka miesięcy. A czasem sytuacja nie ulega zmianie: liczba niskich ocen maleje, a wzrost ocen pięciopunktowych nie jest obserwowany.
Jeśli użytkownicy rzadko wystawiają oceny aplikacji, a nowe oceny pojawiają się rzadko, to algorytm tworzy ocenę, uwzględniając stare „gwiazdy”.
Czas korekty zależy od trzech głównych czynników:
Jeśli produkt jest pobierany przez 300 osób dziennie, to nie trzeba od razu kupować 600 ocen od użytkowników. Platforma od razu wykryje podejrzaną aktywność.
Dlatego naliczanie ocen zwiększa się stopniowo. Zaczynamy od niewielkich ilości.
Jeśli przepływ pobrań jest duży, narzędzia można wykorzystywać maksymalnie. Już po 7–14 dniach można naprawić ocenę.
Głównym celem jest zredukowanie napływu negatywnych ocen. Ale wszystkie przypadki są unikalne. Ważne jest wybieranie strategii z rozwagą.
„Skorygowanie oceny nie ma sensu, jeśli aplikacja ma poważne błędy. Produkt jest niewygodny w użyciu, nie rozwiązuje problemów docelowej grupy odbiorców i tak dalej. W takim przypadku korekta ocen to nie wystarczy. Konieczne jest sprawienie, że aplikacja będzie działać poprawnie, naprawienie wszystkich błędów technicznych i przemyślenie funkcjonalności.
Jeśli oceny są wysokie, a opinie negatywne, trudno nazwać taki wynik przekonującym. To oznacza, że trzeba pracować nad opiniami, przyciągać pozytywne odpowiedzi od użytkowników.
Umieszczanie opinii pomaga zoptymalizować indeksację fraz w wynikach wyszukiwania. Korzystanie z kluczowych słów w tekstach użytkowników przyspiesza indeksację pod określonymi frazami.
Praca z rotacją zakłada manipulację ocenami wśród opinii. W sekcji, gdzie użytkownik może zostawić komentarz, istnieje specjalny filtr dla najbardziej pomocnych odpowiedzi. Filtr ten tworzą użytkownicy, dodając lajki.
Nierzadko negatywny komentarz zdobywa wiele lajków i trafia na szczyt, pomimo stałego wzrostu pozytywnych odpowiedzi.
Aby naprawić sytuację, konieczne jest stosowanie manipulacji lajkami dla pozytywnych opinii. Taki podejście pomaga kształtować wyświetlanie pozytywnych komentarzy na stronie.
Dlatego wysokie oceny i dobre opinie mają bezpośredni wpływ na konwersję w instalację, zwiększają lojalność grupy docelowej, zaufanie do projektu i obniżają koszty na instalację na kliknięcie (CPI).
Certyfikowani specjaliści w dziedzinie marketingu internetowego
Nasze osiągnięcia świadczą o skuteczności naszej pracy
Dążymy do osiągnięcia wyników w regionach o wysokim poziomie konkurencji
Różnorodność projektów o różnym zakresie i stopniu trudności wzmacniają nasze kompetencje i efektywność
Turystyka
Restauracje i kawiarnie
Salony urody
Medycyna
Banki
Samochody
Edukacja
Produkty dla dzieci
Zdjęcia
Naprawa
Sprzątanie
Ubezpieczenia
Fitness
Rozrywka
Odzież i obuwie
Wynajem
Jedzenie
Bizuteria
Produkty dla domu
Technika
Przemysł
Nieruchomości
Dom i ogród
+ Twój biznes
Obecnie społeczność specjalistów SEO przetestowała już wiele sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zadań o różnym stopniu trudności. Dla uproszczenia można wyróżnić 6 głównych kierunków....
W dzisiejszych czasach społeczność specjalistów ds. pozycjonowania już przetestowała wiele sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zadań o różnym stopniu trudności. Dla uproszczenia można wyr...
Aby uczynić zasób interesującym dla użytkowników, stosuje się różne metody pozycjonowania. Obejmują one zarówno pracę nad optymalizacją dla wyszukiwarek, jak i bezpośrednią reklamę, a także ulepszanie samej strony,...